NAVRCHOLU.cz
právě se nacházíte na stránce: index - čajová školka - vyberte si čaj 1

Najděte si svůj dobrý čaj, pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví – rada 1

V dobách nepříliš minulých byl dobrý pravý čaj pro našince vyloženě nedostupným zbožím. Běžný prodej zahrnoval několik málo sypaných čajů a kraloval slavný PIGI čaj v nálevových sáčcích obsahujících nejasnou čajovou směs černých čajů. Prodejny TUZEX se zahraničním zbožím, pro běžného občana nepřístupné, nabízely něco málo anglických čajů a podávaly zcela zkreslený pohled na světovou čajovou produkci. Málokomu se podařilo vyjet směrem na západ a jediné kvalitní čaje se daly dovézt z Polska. Přesto se mezi prodávanými sypanými čaji (vzpomeňme například Zlatou směs či Čaj indický v plechových krabičkách, později v sáčku sypaný Čínský čaj, Indický čaj a Ceylonský čaj) objevily skvosty. Mezi takové patřil sypaný celolistový Vietnamský čaj velmi vysoké kvality a občasné dovozy (možná i omylem) sáčkových čínských čajů (v paměti utkvěl výborný jasmínový zelený čaj značky Dragon´s Tea)…

V dobách dnešních je čaj dostupný pro každého a našinec je jím vyloženě zavalen. Hyper, super a jiné markety přetékají počtem druhů a roztodivných balení čajů všelikých. Každé menší město má alespoň jednu čajovnu a větší město pak čajoven nespočet. Kdo rád nakupuje elektronicky, je pro něj Internet nepřebernou zásobou čajů všeho druhu. Každý zájemce si dnes může koupit cokoliv a odkudkoliv a čaj si nechat zaslat třeba z Tramtárie… Jak se v tom ale vyznat? Jak koupit a neprohloupit?

Rada se může zdát až příliš prostá. Preferujte sypané čaje, orientujte se na čajovny a specializované obchody, kde nakoupíte čaje čerstvé. Nakupujte na základě vlastních předchozích zkušeností. Každý poctivý prodejce vám poskytne úplné informace o prodávaném čaji a ti nejlepší pak zdarma i vzorky k degustaci a rozhodování. Poznávání čajů je totiž velmi podobné získávání orientace ve víně. Také se jimi musíte propít! Tvrdí se, že pro dobré poznání konkrétní odrůdy vína je potřeba její pití alespoň tři měsíce. Stejný postup lze aplikovat i u čaje.

Pro úspěšnost celého snažení je dobré si opatřit vhodné nádobí, teploměr a časomíru. Doporučujeme dvě skleněné konvičky o objemu 200 ml, dvě větší, tzv. 600 ml „simaxky“ a přiměřeně velké šálky. Skleněné nádobí je velmi praktické. Lze jej použít téměř pro jakýkoliv čaj a velmi dobře se udržuje a čistí. Jednonálevové čaje obvykle připravíme v konvičce větší, čaje vícenálevové pak v konvičce menší. Pro pohodlné slití nálevu nám poslouží druhé konvičky. Abychom dobře rozeznali vůně nálevu, je nezbytné k šálku na pití mít šálek čichací, tzv. čichátko. Jedná se o šálek válcovitého tvaru, v němž se koncentruje vůně nálevu. Poslední věcí je jemné sítko. Zde si vystačíme obyčejným plastovým čajovým sítkem. Další potřeby (tácek, čajové moře, čajové nářadí atp.) jsou příjemným zpestřením přípravy čaje, nejsou však zpočátku nezbytné.

Jak tedy nejlépe na zkoumání a čeho si všímat? Zvolte si druh čaje, sežeňte různé kvality (nakupte od předem vytypovaných seriózních prodejců) a degustujte, porovnávejte, experimentujte. Veďte si pečlivé poznámky o trvanlivosti, balení a ceně. Prozkoumejte vzhled a vůni suchého čaje. Neopomeňte zaznamenat vlastnosti nálevu (vůně, barva, chuť, jiskra, zakalení apod.) se zvláštním zřetelem na tzv. dochuť („aftertaste“ – projevy nálevu při a po jeho polknutí). Věnujte pozornost způsobu přípravy čaje (teplota vody, množství čaje, doba luhování, čistota nádobí). Zjistěte vydatnost/výkonnost čaje, tj. kolik dobrého čaje ze zakoupeného množství připravíte a zhodnoťte jak se nálev mění (je-li čaj luhován opakovaně). Podrobně si prohlédněte vyluhované listy (velikost, porušení, způsob sběru, barva, podíl vrcholových lístků – tipsů, řapíků, větviček).

Časem vám celý postup zkoumání „přejde do krve“ a plné dlouhodobější soustředění na jediný druh čaje vám jej přímo vryje do paměti. Lehce pak rozpoznáte jednotlivé druhy čaje již podle vzhledu. Časem pak i podle chuťových vlastností nálevu. A hlavně, výsledkem hledání budou dobré čaje, jež vám vyhovují. Takové, které vám nejen chutnají, ale jsou inspirující, navozují vám skvělou pohodu a přispívají ke zlepšení zdraví.

© Ing. Zdeněk Nepustil, publikováno v září 2009, časopis MEDIUM č. 09/2009

právě se nacházíte na stránce: index - čajová školka - vyberte si čaj 1
DOBRÉ ČAJE
pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®

 

GLOSÁŘ

zpět do glosáře

Je, bylo a bude (novinky)
Všechna práva vyhrazena © DOBRÉ ČAJE pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®, založeno 2005, webdesign DOBRÉ ČAJE 2011
Poslední aktualizace 1.11.2010

MĚJTE STÁLOU STOPROCENTNÍ KONTROLU NAD STRESEM***ZBAVTE SE NAPĚTÍ***ZÍSKEJTE VÍCE ENERGIE***ZVYŠTE SVOU VYTRVALOST***VYTVOŘTE SI POHODU, KLID A PROŽIJTE SPOUSTU INSPIRATIVNÍCH CHVIL***POSILUJTE TRVALE SVOU IMUNITU I ODOLNOST***VĚDOMĚ PRACUJTE NA PREVENCI NEJHORŠÍCH CHOROB, KTERÉ VÁS MOHOU ZASKOČIT (RAKOVINA, MRTVICE, INFARKT MYOKARDU)***POZITIVNĚ OVLIVŇUJTE FUNGOVÁNÍ CELÉHO SVÉHO TĚLA***ZLEPŠETE SI CELKOVÉ ZDRAVÍ***PRODLUŽTE SI ŽIVOT