NAVRCHOLU.cz
právě se nacházíte na stránce: index - čajová školka - vyberte si čaj 4

Najděte si svůj dobrý čaj, pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví – rada 4

Mnohý začínající i zkušený čajomilec je trvale překvapován, kolik druhů čajů, odlišných sort a různých produktů pod stejnými názvy, lze na trhu objevit. Nejen, že nerozumí označením v cizích řečech, často nesrozumitelným a mnohdy nesprávným českým či zkomoleným anglickým překladům, ale je zhusta zaskočen i naprosto pochybnými názvy. Příčin je několik. Čaj je podle aktuální legislativy potravinou. Normy, čaj klasifikující, některé druhy vůbec neznají. Například čaj Pu-Erh, který musí být při prodeji označován nesprávně jako čaj černý. Podobně čaj žlutý či bílý… Zádrhelů je však více. Do klasických čajových (smáčecích) sáčků a čajových „blendů“ (směsí, a opomineme-li tradiční bledny anglické, tak mnohdy spíš „směsicí všehochutí“) se schová cokoliv. Řada firem vyrábí rozličné míchanice, jejichž název nás i pobaví. Čaj „Dědečkův ranní“, se složením: zelený a černý čaj, přírodně identická vůně jablka, kousky lékořice a skořice, nám asi těžko napoví…, snad jen, že jej máte koupit dědovi pro hezčí rána… Ale vážně. Jako notoricky známý příklad lze uvést obyčejný čínský zelený čaj Chun Mei – „Vzácné obočí“ u kterého se můžeme setkat s následujícími názvy: Chun Mei, Chun Mei Cha, Chun Mee, Chunmee, Zhenmei, Zhejiang Chun Mee, "Starobylé obočí", Hyson, Young Hyson, Čen mej, Precious Eyebrows, někdy též Ming mej – Slavná slivoň, Ming Mei, Mingmei apod. Jak se v tom ale vyznat, správně koupit a neprohloupit? Jednoduchá rada zní: při nákupu požadujte podrobné informace o produktu, nikoliv pouze takové, které musí být tzv. ze zákona uvedeny na etiketě (a mnohdy tam přesto nejsou), ale i ty doplňující, které nám produkt lépe přiblíží a umožní snadnější rozhodování. Zeptejte se prodejce:

  • jak se čaj jmenuje, zda má i jiné názvy a do které skupiny čajů patří
  • z jaké země (její oblasti či provincie) čaj pochází a kdo je dovozcem
  • jak je čaj čerstvý/starý (doba sklizně a dovozu, jaká je jeho trvanlivost)
  • na doporučení, jak čaj připravit a jaké nádobí nejlépe použít
  • jakou má čaj legendu a co je na něm zajímavého (mnoho slavných a známých čajů se právě příběhy pyšní)

Dobrý prodejce tyto informace nezatajuje. Naopak. Zná je, chlubí se jimi a slouží mu ku prospěchu prodeje i zákazníků. Pokud se nám tedy čaj líbí, je dobře uskladněn (což jasně vidíme při prodeji), má rozumnou cenu a prodejce nám uspokojivě odpoví (tj. přesvědčí nás argumenty), kupujeme…

Pro rok 2010 jsme pro vás připravili zbrusu nové dobré čaje. K dispozici je zcela neobvykle rozsáhlá řada excelentně balených, ekologicky pěstovaných čerstvých čajů ze severothajského „Zlatého trojúhelníku“:

Gabaron Tea , polozelený čaj s vysokým obsahem GABA =blahodárně působící kyseliny aminomáselné,preventivní prostředek proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, Oolong Ginseng Tea, polozelený čaj ochucený mletým ženšenem a lékořicí, Jasmine Tea, celolistový zelený čaj silně ovoněný jasmínem, Jasmine Oolong Tea, polozelený čaj s koncentrovanou vůní a chutí jasmínu, Lemongrass Tea, černý čaj s čistou citrónovou trávou pro relaxaci a uklidnění, Rice Oolong Tea, speciální polozelený čaj s vůní a chutí rýže, Green Tea, celolistý zelený čaj s jemným aroma po smetaně, Green Oolong Tea, zcela nově zpracovaný - nesvinutý - polozelený čaj, Wirun Green Tea, ojedinělý zástupce mletých zelených thajských čajů, ideální pro studené nápoje s medem, cukrem a mlékem, pro vaření i pečení, Black Tea (Red Tea), černý čaj pro každodenní užití, Jing Shuan Oolong Tea (No.12), tradiční polozelený jemný čaj, Ten Thousands Miles Scented Tea, polozelený čaj ovoněný květy osmanthu (vonokvětky), Chin Shin Oolong Tea (No.17), tradiční polozelený čaj s jemnými dochutěmi, Dong Ding Oolong Tea, unikátní varianta polozeleného čaje „Mrazivý vrcholek“, Moringa Green Tea, zelený čaj s listy Moringy a posilujícím účinkem, Jiao Gu Lan Tea, originální thajská bylina nesmrtelnosti, Rosella Tea, černý čaj s květy ibišku, Peppermint Green Tea, zelený čaj s mátou, Ginger Tea, černý čaj s plátky zázvoru pro zahřátí, Bitter Melon Tea, čaj z hořké okurky (Mormordica charantia), Mulberry Tea, speciální čaj z listů morušovníku s vynikající chutí, podobnou japonským čajům a řadou pozitivních účinků na zdraví,Thea Kuan Ying Tea, unikátní varianta polozeleného čaje „Železná bohyně milosrdenství“, Four Season Tea, tradiční polozelený čaj přírodních nasládlých dochutí.

© Ing. Zdeněk Nepustil, publikováno v prosinci 2009, časopis MEDIUM č. 12/2009

právě se nacházíte na stránce: index - čajová školka - vyberte si čaj 4
DOBRÉ ČAJE
pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®

 

GLOSÁŘ

zpět do glosáře

Je, bylo a bude (novinky)
Všechna práva vyhrazena © DOBRÉ ČAJE pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®, založeno 2005, webdesign DOBRÉ ČAJE 2011
Poslední aktualizace 1.1.2011

MĚJTE STÁLOU STOPROCENTNÍ KONTROLU NAD STRESEM***ZBAVTE SE NAPĚTÍ***ZÍSKEJTE VÍCE ENERGIE***ZVYŠTE SVOU VYTRVALOST***VYTVOŘTE SI POHODU, KLID A PROŽIJTE SPOUSTU INSPIRATIVNÍCH CHVIL***POSILUJTE TRVALE SVOU IMUNITU I ODOLNOST***VĚDOMĚ PRACUJTE NA PREVENCI NEJHORŠÍCH CHOROB, KTERÉ VÁS MOHOU ZASKOČIT (RAKOVINA, MRTVICE, INFARKT MYOKARDU)***POZITIVNĚ OVLIVŇUJTE FUNGOVÁNÍ CELÉHO SVÉHO TĚLA***ZLEPŠETE SI CELKOVÉ ZDRAVÍ***PRODLUŽTE SI ŽIVOT